Začalo to krátkou návštěvou předstírající kontrolu údajů na faktuře, skončilo podpisem nevýhodné smlouvy na dodávku elektřiny. Nepoctivé jednání podomních prodejců energií se v posledních letech objevuje stále častěji, a s tím přibývá i příběhů podvedených zákazníků. Možná i vy jste se stali obětí podvodníků, podlehli jejich agresivním praktikám a nyní hledáte způsoby, jak se z nevýhodných smluv vyvázat. Podívejte se na některé z mnoha příběhů a možná řešení.

S podomními prodejci se setkaly téměř tři čtvrtiny z nás [1], včetně paní Věry K. Ta naletěla podvodníkovi, který přišel k ní domů, a uzavřela s ním smlouvu. Po bližším prostudování podmínek se ukázalo, že rozhodně nejde o seriózního poskytovatele – dokazovaly to příliš vysoké ceny, nemožnosti výpovědi, komplikovaný výklad podmínek smlouvy a její automatické prodlužovaní.

„Když se mnou pánové smlouvu v bytě uzavírali, slibovali mi nadstandartní služby a nic pro ně v té době nebyl problém. Pravda se ale brzy ukázala. Ve chvíli, kdy jsme začali řešit ukončení smlouvy, kontaktovat je byl problém. Pánové pro uvedenou firmu už dávno nepracovali a na email nikdo nereagoval,“ popisuje nepříjemnou zkušenost s podomním prodejem Věra K.

Paní Věra se rozhodla nevýhodnou smlouvu vypovědět. S pomocí rodiny sepsala písemnou žádost o ukončení dodávek, ale odpověď od svého dodavatele nikdy neobdržela. Neměla tedy jinou možnost než termín stanovit sama a nahlásit se k novému dodavateli. To se samozřejmě starému dodavateli nelíbilo a ve chvíli, kdy už byla paní Věra přihlášená jinde, se začal bránit. Vše vyústilo tak, že stávající dodavatel nahlásil u distributora černý odběr a Věru K. od elektřiny zcela odstřihli.

Chcete odejít? Firmy dělají „mrtvého brouka“

To je jeden z řady příběhů, kde v hlavní roli stojí triky podvodníků s cílem připravit vás o peníze. Všechny mají společný odpor a nátlak společnosti ve chvíli, kdy se rozhodnete odejít.  Pokud chcete tyto firmy kontaktovat, zjistíte, že se vyhýbají přímé komunikaci anebo na vaše připomínky reagují záměrně se zpožděním. Tím se jim podaří dosáhnout samovolného prodloužení smlouvy, nebo spadnete do zmíněného černého odběru.

Pokud neznáte datum ukončení dodávek, nemůžete řádně změnit dodavatele. Právě toho využívají podvodné firmy, které vám toho datum nebudou chtít sdělit. Není výjimkou, že dokonce i na smlouvě je tento údaj záměrně nečitelný. To je přesně případ Jiřího T., který o datum dodavatele žádal, ale neúspěšně – firemní politika jim prý nakazuje tyto informace klientům sdělovat.

 „Domníval jsem se, že smlouva byla uzavřena v roce 2011. Ve chvíli, kdy jsem ji ukončil, mi vystavili pokutu ve výši 4 000 Kč a bez žádného vysvětlení poslali fakturu. Po mém naléhání mi posléze sdělili, že jsem se netrefil do data ukončení. Další jejich reakce byla, že mi nabídli smlouvu novou, ovšem s novými a samozřejmě dražšími cenami a na tři roky,“ uvádí Jiří T.

Počet podvodů roste a taktiky jsou stále drzejší

Fígle podvodných společností jsou stále propracovanější. Podomní prodejci se občas dokonce vydávají za zaměstnance renomovaných energetických společností. K vám domů přijdou například pod záminkou, že potřebují zkontrolovat elektroměr a pak vás nalákají k podpisu nové smlouvy.

Velkou pozornost přitáhla nedávná kauza, kdy firmy nabízely dárky zdarma. Podpisem kupní smlouvy k obyčejné žárovce, která stála jenom jednu korunu, klienti zároveň souhlasili i se změnou dodavatele energií. Odstoupit bylo možné jenom v případě, kdy klient žárovku vrátil v neporušeném stavu.

„Nekalé praktiky prodejců neznají hranic. Nepřípustné jednání se začalo přesouvat například i do virtuálního světa nebo sahá do právních oblastí, kde se běžný uživatel neorientuje a nemá tak šanci rozpoznat potenciální hrozbu. Firmy využívají aktuální stav legislativy a vykládají si některé zákony velmi účelově s cílem znemožnit vám odstoupení od smlouvy. A také spoléhají na to, že svá práva nebudete vymáhat a vynakládat velké finanční prostředky za soudní spor,“ uvádí Vítězslav Grygar, partner elektronické nezávislé aukční síně licit.cz věnující se dražbám energií, mobilních tarifů i dalších komodit.