Liberec – 110 Kč za volání a 2 GB; Opava – 266 Kč za volání 10 GB; Louny – 175 Kč za volání a 2 GB; Plzeň – neomezené volání a data za 122 Kč

V minulých dnech Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém sektorovém šetření vyvrátil, že by trh s poskytovanými hlasovými a datovými službami vykazoval známky kartelové dohody. Ve vyjádření však úřad uznává, že trh je značně netransparentní a mezi nabídkami pro jednotlivce a velké korporace, či státní orgány, jsou obrovské rozdíly. Právě na tento pokřivený model dlouhodobě upozorňuje i sdružení spotřebitelů Licit, které se již dvakrát pokusilo mobilní operátory prostřednictvím elektronické aukce namotivovat k narovnání situace na trhu.

Nyní se sdružení Licit rozhodlo pro další krok. Před týdnem podalo žádost o vyjádření na Český telekomunikační úřad, ve které upozorňuje na diskriminaci běžných zákazníků. „Telekomunikační trh není spravedlivě nastaven, neexistuje zde soutěžní prostředí. Máme podezření, že určitá skupina spotřebitelů není záměrně obsloužena. Je to právě ta skupina, která platí nejvyšší částky a operátoři nechtějí tuto skupinu upozorňovat na levnější alternativu. My je nazýváme jako spící a platící. Ovšem i kdyby se probrali, jejich vyjednávací podmínky coby jednotlivce jsou velice omezené. Přesně z tohoto důvodu jsme založili sdružení Licit. Spojit co nejvíce spotřebitelů za účelem efektnějšího vyjednávání a poptávání nižších cen,“ říká Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz. Výzva během několika dní od svého vyvěšení na web a sociální sítě sdružení zaznamenala silný zájem stovek nespokojených zákazníků.

Pro demonstraci nerovných podmínek provedlo sdružení průzkum na podzim analýzu cen jednotlivých ministerstev a krajů. Nyní si „posvítilo“ na obce. Licit ombudsman JUDr. Tomáš Panáček vypracoval analýzu cen desítek různých městských úřadů. Informace získal díky § 14 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím nebo ve veřejných registrech smluv. Nová data pouze potvrzují špatně nastavení fungování trhu. Na strakonickém městském úřadě mohou neomezeně volat za 270,-, v ceně jsou i 3 GB dat, poskytovatelem je operátor O2. V Ústí nad Orlicí zase telekomunikační služby poskytuje T-mobile za 205 Kč tam mají neomezené volání + SMS a 1,5 GB dat. Třetí operátor Vodafone své cenové možnosti ukazuje například v Děčíně, kde na městském úřadě získali neomezený hlasový tarif + SMS a 3 GB dat 212 Kč.

Zdroj: Tisková zpráva LICIT/ Kontakt pro media:
Martin Šemík, martin.semik@dark-side.cz , 731 472 400