SPOTOVÉ CENY, strašák nebo spása?
Nastává čas jich využít, či nikoliv?

eCENTRE a.s. se pohybuje v oblasti energetického poradenství již 16 let a právě díky dlouholetým zkušenostem vždy dokáže prostřednictvím služby LICIT doporučit svým klientům variantu, která je pro ně výhodná.

Žádný dodavatel dnes prakticky nedokáže nabídnout fixovanou cenu na 2 roky za příznivou cenu. Současná situace na trhu je taková, že jednotliví dodavatelé zdražují a ceny elektřiny se pohybují od 9 000 Kč za 1 MWh bez DPH výšeU zemního plynu začínají ceny na 4 200 Kč za 1 MWh bez DPH. Přesto lze získat výhodnější ceny, dokonce nižší než je strop stanovený vládou, který je u elektřiny 5000 Kč/MWh bez DPH a u zemního plynu 2 500 Kč/MWh bez DPH.

 

Podívejme se tedy podrobněji na tzv. „SPOT

U tohoto produktu se cena za dodávku odvíjí od aktuálně obchodovaných cen energií na burze, kde je aktuálně zaznamenán pokles a za posledních 30 dní (15.11.2022) je průměrná cena elektřiny cca 3 591 Kč z MWh bez DPH a plyn cca 1 400 Kč za MWh bez DPH. Ceny se mění u plynu na denní bázi, u elektřiny dokonce každou hodinu.

Díky vládnímu zastropování cen můžete v roce 2023 vždy počítat s maximální zastropovanou částkou za dodávku, avšak díky spotovým cenám se při poklesu cen na burzách můžete ihned dostat na nižší částku než je cenový strop.

 

Vzhledem k nastavení legislativy a vývoji trhu má smysl produkt využít, a to hned z několika důvodů:

  • I když ceny na trzích poletí vzhůru, tedy více než je cenový strop stanovený vládou, dodavatel Vám vyšší cenu za dodávku účtovat nemůže.
  • V případě, že bude cena na SPOTU nižší než strop, tak platíte nižší spotovou cenu a nemusíte spoléhat na rozhodnutí dodavatele, jestli Vám ceníkovou cenu sníží. S pomocí SPOTU můžete ihned a automaticky platit nižší cenu za dodávku, než je cena zastropováná vládou.
  • Smlouva na SPOT je uzavřena zpravidla na 24 měsíců se SPOTOVOU CENOU + marží dodavatele. Přestože většina dodavatelů prodávajá tento produkt obdobně dle burzy, i tak je třeba produkt SPOT od jednotlivých dodavatelů porovnat, aby Vámi placená marže dodavateli byla co nejmenší.
  • Navíc u tohoto typu smluv se na zákazníka (Domácnost) s tímto produktem nově vztahuje ochrana spotřebitele, (dle novely energetického zákona účinné od 1.10.2022) která stanovuje, že takovouto smlouvu můžete kdykoli vypovědět s 1 měsíční výpovědní lhůtou i když je např. uzavřena na dobu 24 měsíců.

SPOT je v dnešní situaci výhodný zejména v případech kdy:

  1. zákazníkovi končí fixace ceny a nová nabídka je nepřiměřeně vysoká
  2. chcete mít možnost platit nižší cenu než je vládou určený strop
  3. dodavatel zákazníkovi poslal oznámení o navýšení ceny
  4. zákazník připojuje nové OM nebo dělá přepis OM

Všechny ceny uvedené v článku jsou ceny za samotnou dodávku, tedy bez distribučních poplatků.

LICIT o zákazníky pečuje dlouhodobě, šetří nejen jejich peníze, ale především čas. Můžete se na nás obrátit na čísle 800 303 070, emailem na info@licit.cz nebo rovnou kontaktním formulářem na našich stránkách

https://licit.cz/elektricka-energie/
https://licit.cz/zemni-plyn/

Nově jsme rozšířili naše služby o nabídku montáže fotovoltaik a tepelných čerpadel, včetně vyřízení dotací a to jak pro domácnosti, firmy, tak pro veřejnou správu.

https://licit.cz/fotovoltaiky-teplena-cerpadla/

Váš LICIT by eCENTRE