Víte, jak to vypadá s vývojem cen zemního plynu a elektřiny na trhu a jak si stojí ceny LICITU v porovnání s ceníky dodavatelů? Přinášíme vám několik základních informací, které vám pomohou se snadněji zorientovat mezi nabídkami na trhu.

Zemní plyn

Slyšeli jste už o Indikativní ceně zemního plynu? Jedná se o ceny, které vydává Energetický regulační úřad (ERÚ) pouze pro zemní plyn už od roku 2016. Tyto ceny umožňují spotřebitelům posoudit, jaká částka za MWh je ještě férová s ohledem na burzovní ceny. Pro dodavatele tyto ceny však nejsou nijak závazné.
 
Jak to tedy vypadá s porovnáním cen dodavatelů, indikativních cen ERÚ a cen LICITU? Připravili jsme pro Vás jednoduché grafické srovnání.

Vývoj cen zemního plynu na trhu

V grafu níže můžete vidět, jak se vyvíjí ceny plynu od roku 2019. Najdete zde tři důležité křivky:
  • průměrné ceny dodavatelů na trhu (oranžová křivka),
  • indikativní ceny stanovené ERÚ (fialová křivka)
  • ceny LICITU získané na základě sdružené poptávky (modrá křivka).

Z grafu je patrné, že dodavatelé na pokles cen na trhu reagují s velkým zpožděním a jen v omezené míře, přestože ceny na burze a tedy i indikativní ceny ERÚ výrazně klesají. Naopak na cenách LICITU je zřejmé, že kopírují cenové podmínky trhu a dlouhodobě se drží pod indikativními cenami ERÚ.

%

průměrná úspora klientů LICITU v plynu oproti ostatním dodavatelům

Elektrická energie

Narozdíl od zemního plynu se pro elektřinu Indikativní ceny ERÚ nestanovují. Spotřebitelé tak musí sami hledat mezi množstvím nabídek tu, která se bude zdát nejvýhodnější. Abyste nemuseli pročítat jednotlivé ceníky dodavatelů na trhu, zmapovali jsme pro vás, jaký je aktuální vývoj cen elektřiny na trhu.

V posledních týdnech jste v médiích mohli zaznamenat několik článků, které se týkaly nových, levnějších ceníků dominantních dodavatelů na trhu. Dodavatelé přislíbili zlevnění od 1.10.2020 cca o 10 %. Jaké jsou ceny dodavatelů po avizovaném zlevnění?

Praktický příklad v sazbě D02d:

původní cena dominantního dodavatele: 1 889,-
nová cena dodavatele od 1.10.2020: 1 699,-
cena LICITU: 1 299,-

Vývoj cen elektřiny na trhu

V grafu níže můžete vidět, jak se vyvíjí ceny elektřiny od roku 2019. Najdete zde dvě křivky:
  • průměrné ceny dodavatelů na trhu (oranžová křivka),
  • ceny LICITU získané na základě sdružené poptávky (modrá křivka).

Z grafu můžete vidět, že i přes aktuální zlevňování některých dodavatelů, se ceny LICITU nachází dlouhodobě pod úrovní dodavatelských ceníků.

%

průměrná úspora klientů LICITU v elektřině oproti ostatním dodavatelům

Co to pro vás znamená?

Ke změnám cen energií přistupují dodavatelé jen zřídka (většinou v případě zdražování energií). Ceny LICITU se oproti tomu dlouhodobě pohybují výrazně pod cenami dominantních dodavatelů. Reagovat na nejrůznější retenční nabídky dodavatelů se určitě nevyplácí, většinou se jedná pouze o krátkodové zvýhodnění. Pravidelné využívání sdružené poptávky je tak pro všechny klienty LICITU zárukou dlouhodobé cenové výhodnosti. 

Chcete i vy vyzkoušet LICIT nebo víte o někom, komu by naše služba pomohla? Kontaktujte nás!