Česká obchodní inspekce varuje před změnou dodavatele energie, ke které dostanete jako „dárek“ úspornou žárovku. Inspekce zaznamenala v posledních týdnech výrazný nárůst žádostí spotřebitelů o mimosoudní řešení sporů s firmou, která takto postupuje.
Od smlouvy na dodávku energií se dá odstoupit do 14 dnů od uzavření, nebo ji bez sankce vypovědět až do 15. dne od zahájení dodávek. Firmy pak ale zneužijí původní „dárek zdarma“, tedy žárovky, které následně chtějí zpoplatnit. Často jde až o 2000 Kč.
Je to ´skrytý´ poplatek za to, že si spotřebitelé smlouvu o změně dodavatele energií rozmysleli a odstoupili od ní, čímž však firmy porušují zákon, protože toto odstoupení do 15. dne od zahájení dodávek má být bez sankce a přemrštěná cena žárovek takovou sankcí v podstatě je, říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.
Podle informací agentury ČTK jde o firmu Bohemia Energy. Naše společnost spolupracuje s ČOI na řešení zákaznických podnětů stejně jako jakákoliv jiná společnost, kterou ČOI k poskytnutí součinnosti vyzve. Každý případ posuzujeme pečlivě a řešíme je dle individuálních okolností, reagovala pro ČTK bez bližších podrobností mluvčí firmy Hana Novotná.
Inspekce doporučuje požadovanou cenu za LED žárovku nehradit. Nicméně je povinností spotřebitele žárovky vrátit. Není-li již dobře možné žárovky nepoužité a nepoškozené vrátit, je spotřebitel povinen nahradit podnikateli obvyklou cenu žárovek, případně cenu, o kterou se jejich hodnota oproti ceně obvyklé snížila. Obvyklou cenou není cena určená ve smlouvě, ale cena obvyklá v prodejní síti, dodává Fröhlich.
Stává se však, že lidé tento postup dodrží a přesto společnost stále za žárovky žádá přemrštěnou částku, nebo dokonce hrozí načítáním penále, sankčními poplatky či exekucí. Česká obchodní inspekce přesto radí nic neplatit a doporučuje takový postup podnikatelů hlásit Energetickému regulačnímu úřadu.
V případech, kdy vznikne spor o obvyklou hodnotu žárovek, které spotřebitel podnikateli nevrátil nebo je vrátil použité či poškozené, doporučujeme podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu u České obchodní inspekce, říká Fröhlich.
Oddělení mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce k dané problematice vydalo i stanovisko, ve kterém uvádí, že požadavek podnikatele na úhradu zvýšené ceny LED žárovek je neoprávněný. Kupní smlouva na žárovky totiž tvoří de facto vedlejší ujednání ke smlouvě o dodávce energií, přičemž zánikem jedné smlouvy dochází automaticky k zániku smlouvy vedlejší. K obdobnému závěru došel v minulosti i Ústavní soud, na který ČOI ve svém stanovisku odkazuje, vysvětluje Fröhlich.
Stanovisko ČOI už potvrdil i soud poté, co ho napadla firma, která se podobnému typu podnikání věnuje. Městský soud v Praze žalobu zamítl.
S LICITEM se podobných praktik obávat nemusíte. Všem klientům garantujeme férové podmínky bez jakýchkoli kliček a poplatků. Zajímá Vás více? Kontaktujte nás.
Celý článek si můžete zobrazit také ZDE.