V minulých dnech vyvrátil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že by trh s poskytovanými hlasovými a datovými službami vykazoval známky kartelové dohody. Uznává ale, že trh je značně netransparentní a mezi nabídkami pro jednotlivce a velké korporace, či státní orgány, jsou obrovské rozdíly.
Před týdnem byla podána žádost o vyjádření na Český telekomunikační úřad, ve které se upozorňuje na diskriminaci běžných zákazníků. „Telekomunikační trh není spravedlivě nastaven, neexistuje zde soutěžní prostředí. Máme podezření, že určitá skupina spotřebitelů není záměrně obsloužena. Je to právě ta skupina, která platí nejvyšší částky a operátoři nechtějí tuto skupinu upozorňovat na levnější alternativu. My je nazýváme jako spící a platící. Ovšem i kdyby se probrali, jejich vyjednávací podmínky coby jednotlivce jsou velice omezené. Přesně z tohoto důvodu jsme založili sdružení Licit. Spojit co nejvíce spotřebitelů za účelem efektnějšího vyjednávání a poptávání nižších cen,“ říká Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz. Výzva během několika dní od svého vyvěšení na web a sociální sítě sdružení zaznamenala silný zájem stovek nespokojených zákazníků.
Nová data pouze potvrzují špatně nastavení fungování trhu. Na strakonickém městském úřadě mohou neomezeně volat za 270,-, v ceně jsou i 3 GB dat, poskytovatelem je operátor O2. V Ústí nad Orlicí zase telekomunikační služby poskytuje T-mobile za 205 Kč tam mají neomezené volání + SMS a 1,5 GB dat. Třetí operátor Vodafone své cenové možnosti ukazuje například v Děčíně, kde na městském úřadě získali neomezený hlasový tarif + SMS a 3 GB dat 212 Kč.
Celý článek si můžete zobrazit také zde ZDE
Souvísející články a reportáže:
Nejen na ministerstvech, ale i na městských úřadech mají tarify za pár korun (Zdroj: Prahadnes.info)
ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD ZKOUMAL OPERÁTORY. Většina Čechů platí za tarify podpultové ceny (Zdroj: Hosporářské noviny ze dne 22. listopadu 2017) – str. 1, str. 9