Česká republika má již několik let liberalizovaný trh s elektřinou a plynem. I když aukce energií mohou domácnostem potenciálně ušetřit na poplatcích za elektřinu a plyn ročně několik tisíc korun, dodavatele ročně změní většinou jen necelých deset procent spotřebitelů.

Češi neradi mění dodavatele energií

Česká republika má již několik let liberalizovaný trh s elektřinou a plynem. I když aukce energií mohou domácnostem potencionálně ušetřit na poplatcích za elektřinu a plyn ročně několik tisíc korun, dodavatele ročně změní většinou jen necelých deset procent spotřebitelů.

Podle Jana Vaška z Technické univerzity Ostrava drží Čechy u dražších dodavatelů zdánlivý pocit jistoty a neochota zorientovat se v aktuálních nabídkách, pročítat smlouvy a aktivně řešit změnu.

V roce 2016 změnilo dodavatele energie zhruba 566 000 domácností a firem, což je nejvyšší počet od roku 2013. Podle odborníků ale Češi nemění dodavatele energií v tak velké míře, jak se čekalo s příchodem liberalizace trhu. Mohou za to smluvní fixace cen, snižování cen energií a v neposlední řadě i lhostejnost a pohodlnost odběratelů.

Platíme kvůli neochotě k papírování

První veřejně přístupné aukce elektřiny a plynu v roce 013 vzbudily v Česku obrovský ohlas. Dnes ale většina domácností účastnících se aukcí smlouvu na dodávky levnější energie nakonec nepodepíše. „Většina odběratelů se nezávazně přihlásí, aby zjistila možnou úsporu, není ale pevně rozhodnuta, zda nabídky využije. I když je vždy nová kalkulace výhodnější, stává se, že zvítězí spotřebitelova lenost. Často totiž nechce trávit čas dohledáváním smluv, porovnáváním podmínek jednotlivých dodavatelů nebo papírováním. Čeští spotřebitelé jsou věrnými zákazníky a těžko přecházejí k jiné značce, i když jsou si vědomi nevýhodnosti původního dodavatele,“ tvrdí Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz, která zajišťuje servis spojený se změnou dodavatele energií při minimální součinnosti klienta.

Úspora čtyři až sedm tisíc korun

Aukce energií dokážou českým domácnostem podle Grygara nejčastěji ušetřit čtyři až sedm tisíc korun ročně, ale existuje i situace, kdy úspora dosáhne až 12 tisíc Kč. Výhodnější ceny energií neřeší hlavně lidé s vyššími příjmy. Situace by dle vyjádření Jana Vaška byla jiná, pokud by roční úspora vždy překonala psychologickou hranici 5000 korun.