Z ciziny se volá méně, ale spotřeba dat stoupla několikanásobně!

Od 15. června tohoto roku bylo v rámci Evropské unie ukončeno účtování roamingových příplatků pro koncové uživatele. Jak se projevila roamingová regulace? V jakých zemích Češi roaming využívají nejvíce? Mobilní operátoři hlásí, že se nárůst především u spotřeby dat pohybuje ve stovkách procent. Navzdory tomu Češi i nadále patří k těm, kteří si v rámci Evropy za volání a datové balíčky připlatí nejvíce.

U volání ze zahraničí je nárůst pomalejší oproti datům, ale i tak se volá třikrát více. Přenosy dat se v nejnavštěvovanějších lokalitách zvedají několikanásobně, například využití dat z Chorvatska je oproti předchozí sezoně padesátinásobné. „Takový nárůst souvisí i s typem dovolené, za jakou se jezdí do Chorvatska, více času se tráví odpočinkem na pláži. Češi si pak odpočinek zpříjemňují surfováním na internetu. Chatují, odesílají a přijímají fotografie, brouzdají po sociálních sítích,“ říká Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz a dodává, „jinak je tomu v Německu a Rakousku, sice se z těchto dvou zemí Češi připojují nejčastěji, dovolenou v těchto zemích ale tráví daleko aktivněji, například horskou turistikou. Proto tam nedochází k tak vysokým nárůstům užívání dat jako v přímořských státech.“ Chorvatsko je tedy ve spotřebě „českých“ dat na prvním místě, stříbrnou drží Itálie. Ve volání z ciziny je na první příčce Německo, to ovšem není jen sezónním výhercem, vzhledem k hospodářské propojenosti České republiky a Německé spolkové republiky je umístění dlouhodobé.

V České republice bylo téma cen mobilních tarifů ožehavé od počátku roku. Letošní jarní bouře na politické scéně je toho jednoznačným důkazem. Premiér Bohuslav Sobotka na konci letošního února odvolal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním, že je ve věci přeplácení roamingu neaktivní. Téměř o dva měsíce později pak silnou mediální pozornost upoutal dnes už exministr financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna informoval, že pro své tehdejší ministerstvo u operátora vyjednal „polské ceny“, tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. Nelze tedy říci, že by Češi k tématu mobilních operátorů byli hluší.

Nemělo by se ale stále zapomínat na to, že zrušený roaming znamená využívání „domácího“ ceníku, který pro Čechy stále velice nevýhodný. Z okolních států platíme za mobilní balíčky nejvyšší cenu. Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify. Tamější operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč[1], podobně sestavený balíček přitom Polákům nabízí i T-mobile za 315 Kč[2]. Naopak Němci musí sáhnout do kapsy v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30 GB dat je u německého Vodafonu za 5 380 Kč měsíčně[3] a u operátora T-mobile 5 320 Kč[4] Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda je u Němců bezmála 2x vyšší[5].

 

[1] https://a2mobile.pl/niewyczerpalne-pakiety

[2] http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/oferta/mix-zestawy/main

[3] https://www.vodafone.de/privat/handys-tablets-tarife/mobilfunktarife.html

[4] https://www.telekom.de/unterwegs/tarife-und-optionen/smartphone-tarife

[5] http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/taxation/taxing-wages-2017_tax_wages-2017-en#page72