V posledních měsících slýcháme především o vysokém nárůstu cen elektřiny a postupné změně ceníků většiny dodavatelů na trhu. I když cena elektřiny stoupla na trzích za dva roky na dvojnásobek, v evropském srovnání si nevedeme nejhůře. Oproti elektřině ale odebíráme pátý nejdražší plyn. A jak jsou na tom ostatní evropské státy?

Cena zemního plynu pro domácnosti je v Česku pátá nejvyšší v Evropské unii, pokud ji přepočteme podle kupní síly. Vyplývá to z údajů za druhé pololetí loňského roku, které nyní zveřejnil Eurostat. Více platí jen lidé v Portugalsku, Španělsku, Itálii a Švédsku, naopak nejlevnější je v Lucembursku a Velké Británii. Ceny jsou přepočteny na uměle vytvořenou jednotku PPS, která se snaží vyrovnat rozdíly v kupní síle mezi státy.

Podle ceny v eurech bez ohledu na kupní sílu byl zemní plyn nejdražší ve Švédsku (11,25 eura za 100 kWh) a Dánsku (8,75 eura), nejlevnější pak v Rumunsku (3,09 eura). Česko je zhruba v polovině žebříčku.

Čtěte více

…………..

Kdy je cena energií příliš vysoká? A vyplatí se v této době měnit dodavatele energií? Náš tým je tvořen z odborníků na energetický trh. Díky tomu v LICITU zajišťujeme všem členům výhodné ceny zohledňující aktuální stav i očekávaný vývoj na energetickém trhu. Snadno tak získáte jistotu, že ceny z e-aukční síně eCENTRE budou pro Vás v daném okamžiku skutečně výhodné.