V posledních měsících jste mohli v médiích zaznamenat nespočet zpráv týkajících se výrazného nárůstu cen elektřiny a zemního plynu. Co růst způsobilo a jaký má dopad na domácnosti?

Co se změnilo?

Po několikaletém období, kdy ceny energií klesaly, došlo k otočení tohoto trendu a ceny začaly již v roce 2017 růst. Nejvýznamnější nárůst jsme zaznamenali v roce 2018 a to především díky dynamickému vzestupu burzovních cen, tedy cen, za které energie nakupují samotní dodavatelé. Například cena elektřiny stoupla meziročně zhruba o 53 %, plyn o 45 %.

Tento růst cen energií je zapříčiněn především skokovým nárůstem cen emisních povolenek, zdražováním cen souvisejících komodit, tzn. uhlí a ropy a v neposlední řadě také samotným růstem ekonomiky, kdy je po energiích velká poptávka.

Důsledek pro domácnosti

I když se většina dodavatelů snažila udržet v roce 2018 ceny energií na neměnné úrovni, dlouhodobý růst cen přinutil již téměř všechny dodavatele navýšit své ceníky. O změně ceníků je však váš dodavatel povinen vás informovat s předstihem. Díky tomu máte dle zákona možnost od dodavatele bez jakýchkoli sankcí v dané lhůtě odejít a vybrat si dodavatele jiného. A přesně v této chvíli začíná konkurenční boj o zákazníka.

Obezřetnost na prvním místě

Dodavatelé se samozřejmě snaží zákazníky udržet za každou cenu, případně získat zákazníky nové. Proto jsou na denním pořádku například telefonické průzkumy aktuální výhodnosti smluv, kdy si můžete snadno a rychle uzavřít novou smlouvu, aniž byste o tom věděli; nabídky na „výhodné“, zdánlivě fixované ceny, které ovšem platí jen na několik měsíců a cena komodity pak výrazně vzroste; nabídka na smlouvu, která je prakticky nevypověditelná; a mnoho dalších praktik, u kterých byste měli být opravdu obezřetní.

Tipy na závěr

Zní to jako klišé, ale co nepřečtete, to nepodepisujte. Vždy si ověřte, zda je pro Vás finální nabídka dodavatele plynu skutečně výhodná. Na základě našich dlouholetých zkušeností doporučujeme vyhledávat nabídky, které jsou bez automatického prodloužení smlouvy, s jasně určenou dobou výpovědi, s garantovanou cenou (neměnnou po několika měsících trvání smlouvy) a bez jakýchkoli dalších sankcí.

Pokud chcete zjistit, zda je Vaše aktuální smlouva a cena na energie výhodná nebo zda na trhu existuje ještě lepší nabídka, můžete využít LICIT, který díky sdružené poptávce a e-aukci zajišťuje dlouhodobě výhodné ceny i podmínky. Stačí nezávazně vyplnit několik kontaktních údajů níže a my se Vám do 2 dnů ozveme s dalšími informacemi.

 

 

VYZKOUŠEJTE LICIT I VY

stačí, když vyplníte a odešlete pár údajů

„Klikněte na tlačítko níže, které Vás přesměruje do jednoduchého kontaktního formuláře. V něm stačí vyplnit jen pár údajů, abychom se Vám mohli ozvat s dalšími informacemi. Nemusíte mít strach, že se odesláním údajů k něčemu zavážete. Jakmile údaje vyplníte a odešlete, bude Vás do 2 dnů kontaktovat jeden z mých kolegů. Pokud budete mít nějaký dotaz, klidně mi napište a já Vám vše rád vysvětlím“. 

Mirek Slezák
péče o nové klienty
slezak@ecentre.cz