V posledních měsících jste mohli v médiích zaznamenat nespočet zpráv týkajících se výrazného nárůstu cen elektřiny a zemního plynu. Co růst způsobilo a na co byste si měli dát pozor?

 

Co se změnilo?

Po několikaletém období, kdy ceny energií klesaly, došlo k otočení tohoto trendu a ceny začaly již v roce 2017 růst. Nejvýznamnější nárůst jsme zaznamenali v roce 2018 a to především díky dynamickému vzestupu burzovních cen, tedy cen, za které energie nakupují samotní dodavatelé. Například cena elektřiny stoupla meziročně zhruba o 53 %, plyn o 45 %.

Tento růst cen energií je zapříčiněn především skokovým nárůstem cen emisních povolenek, zdražováním cen souvisejících komodit, tzn. uhlí a ropy a v neposlední řadě také samotným růstem ekonomiky, kdy je po energiích velká poptávka.

Důsledek pro domácnosti

I když se většina dodavatelů snažila udržet v roce 2018 ceny energií na neměnné úrovni, dlouhodobý růst cen přinutil již téměř všechny dodavatele navýšit své ceníky. O změně ceníků je však váš dodavatel povinen vás informovat s předstihem. Díky tomu máte dle zákona možnost od dodavatele bez jakýchkoli sankcí v dané lhůtě odejít a vybrat si dodavatele jiného. A přesně v této chvíli začíná konkurenční boj o zákazníka.

Obezřetnost na prvním místě

Dodavatelé se samozřejmě snaží zákazníky udržet za každou cenu, případně získat zákazníky nové. Proto jsou na denním pořádku například telefonické průzkumy aktuální výhodnosti smluv, kdy si můžete snadno a rychle uzavřít novou smlouvu, aniž byste o tom věděli; nabídky na „výhodné“, zdánlivě fixované ceny, které ovšem platí jen na několik měsíců a cena komodity pak výrazně vzroste; nabídka na smlouvu, která je prakticky nevypověditelná; a mnoho dalších praktik, u kterých byste měli být opravdu obezřetní.

S LICITEM vždy v klidu

Jste klientem LICITU? Pokud ano, pak v případě, že obdržíte dokumenty, které NEJSOU označeny logem LICIT nebo eCENTRE, doporučujeme tyto dokumenty nepodepisovat a nebrat na ně žádný zřetel. Může se jednat o jednu z mnoha nevýhodných retenčních nabídek, které se nyní na trhu objevují. V případě potřeby se obraťte se na svého obchodního partnera LICITU a aukční síně eCENTRE, který vám poradí, jak dále postupovat.

 

Chcete se stát klienty LICITU a být také vždy v klidu? Stačí, když si ZDE vyberete komoditu, ve které s námi chcete ušetřit a vyplníte nezávazný kontaktní formulář. Do 2 dnů se Vám ozveme s dalšími informacemi.