Zdá se vám, že za elektřinu či plyn zbytečně přeplácíte? Nelíbí se vám obchodní podmínky, nabízené služby či chování vašeho dodavatele? Změňte ho! Průzkumy jasně ukazují, že lidé vědí o možnosti ušetřit změnou dodavatele a úsporu vnímají jako hlavní motiv, proč do toho jít. Stejné průzkum však varují, že my Češi nejsme dost akční a spokojíme se s málem. U dražších dodavatelů nás drží jen zdánlivý pocit jistoty.

V praxi se ukazuje, že většině českých domácností brání k větší úspoře peněz za elektřinu či plyn jejich vlastní lenost. I přestože ví, že na trhu jsou výhodnější dodavatelé s nižšími cenami a celkově lepšími podmínkami, k finálnímu podpisu smlouvy se nemají. „Často totiž nechceme trávit čas s dohledáváním smluv, porovnáváním podmínek jednotlivých dodavatelů nebo papírováním. Mnoho Čechů se nechce věnovat něčemu, co je přímo existenčně neohrožuje. Čeští spotřebitelé jsou věrnými zákazníky a těžko přechází k jiné značce, i když jsou si vědomi nevýhodnosti původního dodavatele,“ uvádí Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz.

Naše motivace? Nebýt za hlupáka

Motivace Čechů je… specifická. Nechceme být za hlupáky a hlavním cílem je nemít nejdražší dodavatele elektřiny a plynu mezi našimi blízkými. Když se ujistíme, že naše ceny nepatří mezi nejvyšší, motivace získat levnější energie výrazně upadá. Vědomě tedy raději platíme měsíčně nějakou tu stovku navíc, než abychom doma hledali platnou smlouvu a porovnávali ceny a podmínky s nabídkami ostatních dodavatelů.

Tuto skutečnost potvrzují slova PhDr. Jana Vaška, MSc. et MSc. z Katedry marketingu a obchodu Ekonomické fakulty Technické univerzity Ostrava: „Výzkumy spotřebitelského chování občas zaznamenávají případy, kdy lidé říkají jednu věc, ale dělají jinou. Odběratelé energií v průzkumech veřejného mínění uvádějí, že hlavní motivací ke změně dodavatele je pro ně cenový faktor. Jejich reálné chování ale ve skutečnosti určují necenové faktory. Když si představí, že se alespoň základně musí zorientovat na trhu s energiemi, pročíst smlouvy, porovnat výhodnost podmínek a začít změnu opravdu reálně řešit, přijde jim, že je tento proces zbytečně složitý a nepřehledný.“

Žádné papírování, žádné dohadování s dodavateli, žádné starosti?

Patříte-li mezi ty, kteří se změny obávají nebo jim představa hledání smlouvy kazí jakoukoliv touhu po úsporách, mohli by vás zaujmout nezávislé komunity, které bojují za práva spotřebitelů a celou změnu dodavatele vyřeší za Vás.

Tisíce korun ročně utíkají seniorům, rodinám s dětmi a lidem jen proto, že zde v Česku stále nemáme zdravý liberální trh s energiemi pro koncové zákazníky. A to chceme změnit. Čím víc nás je, tím více šetříme a tím větší vyjednávací sílu máme vůči velkým dodavatelským firmám,“ vysvětluje Vítězslav Grygar. V Česku je to právě LICIT, na českém trhu zatím unikátní partner sdružující chytré spotřebitele, jimž se snaží šetřit finance a chránit jejich spotřebitelská práva.

„Měli jsme dost neférových praktik podomních prodejců, arogantních dodavatelů a neprůhledných srovnávačů, z toho důvodu jsme vytvořili LICIT. Jde o komunitní organizaci, která se snaží s dodavateli vyjednávat co nejnižší ceny a podmínky, díky sdružení poptávky a využití elektronických aukcí. Ve většině je totiž mnohem větší síla než v jednotlivci. Všem našim členům garantujeme maximálně transparentní přístup a naprostou nezávislost na dodavatelích,“ přibližuje Vítězslav Grygar.

45 tisíc členů je důkaz, že to jde

Za LICIT hovoří čísla. Komunita čítá již více než 45 000 členů, kterým za dobu své existence ušetřil více než 1,48 miliardy Kč. LICIT je jinými slovy hromadnou velkoobchodní poptávkou, která žádá velkoobchodní ceny a podmínky. Od obrovských obchodních řetězců, které také uplatňují svou vyjednávací sílu vůči dodavatelům, ale o lepší podmínky se nedělí se svými klienty, se LICIT výrazně liší. Jako člen LICITU máte k dispozici všechny služby zcela bezplatně. Vůbec nic neplatíte, jen šetříte peníze. Veškerý provoz komunity včetně zákaznické podpory se totiž financuje z aukčních poplatků, které hradí dodavatelé.

100% garance právní ochrany

LICIT se vám nepostará pouze o zajištění výhodnějších cen a podmínek, ale pomůže vám také v uplatňování vašich spotřebitelských práv a zastoupí vás například i při nastavování výhodné logistiky.

„O naše členy se staráme komplexně, i po legislativní stránce. Jedním z našich hlavních právních garantů je totiž největší právní kancelář v Česku. I díky této armádě právníků jsme schopni nabídnout garanci nepřerušení dodávek při změně dodavatele a garanci odpovědnosti za škodu, která je hrazená z našeho garančního fondu,“ doplňuje Vítězslav Grygar.

Neplaťte za svoji lhostejnost

Dodavatele energie či plynu ročně změní většinou zhruba jen 10 % domácností. Neplaťte i vy za svoji neochotu k papírování. Nebojte se změny k lepšímu. S aukčním partnerem, jako je LICIT, můžete všechny atraktivní příležitosti využít ve svůj prospěch.