Ušetřit na nevyhnutelných výdajích jako je elektřina, by chtěl snad každý. Přitom se za posledních 20 let průměrná spotřeba v českých domácnostech zvýšila o stovky kilowatt hodin. Jarní vyúčtování je pro mnohé z nás spojeno s nervozitou a výčitkami. Přitom ještě nyní, na začátku topné sezóny, můžeme předejít vysokým nedoplatkům. Úspor v domácnosti dosáhnete, budete-li při nákupu spotřebičů dbát na jejich energetickou třídu. Dobré je řešit i energetickou náročnost budovy, ve které bydlíte. Většinou totiž právě tam dochází k největším únikům.  Pro začátek jsme pro vás sestavili několik rad, kterými se můžete začít řídit hned, a pomohou vám ušetřit hromadu peněz.

  1. Nepřetápějte místnosti

I když doma máte rádi teplo, pro zdraví průměrného Středoevropana je ideální teplota nižší. V obývacím pokoji bychom měli mít 19 – 20 °C, v kuchyni i v ložnici 17 – 18 °C a na chodbách 15 °C. Snížení pokojové teploty o 1 °C znamená úsporu 6 % energie na vytápění.

  1. Radiátory mají sloužit k vytápění

Topná tělesa nezakrývejte. Závěsy, oblečení, nábytek a cokoli dalšího, co odložíte na topení, je totiž dokonalým žroutem peněz. Odkrytý a pravidelně odvzdušňovaný radiátor zahřeje místnost rychleji a samozřejmě levněji. Teplo bude do místnosti proudit lépe, pokud bude volná celá plocha mezi radiátorem a protější stěnou, či nábytkem před ní.

  1. Větrejte kratší dobu, ale intenzivně

Než začnete větrat, vypněte topení. Okna otevřete úplně dokořán. Vzduch v místnosti se rychle vymění, ale stěny zůstanou teplé. Dlouhodobé větrání s pootevřeným oknem a zapnutým topením je, totiž doslova vyhazování peněz z okna. Vychytávkou, která sníží ztráty spojené s větráním až o 90 % je rekuperační jednotka. A navíc to budete mít bez průvanu.

  1. Chladnička patří do chladu

Při umísťování spotřebičů do kuchyně, myslete na to, že chladnička ani mrazák nekamarádí s ostatními spotřebiči. Tím, že je umístíte vedle zdroje tepla (sporáku, radiátoru, myčky) spotřebujete mnohem více energie. A to tak, že o každý stupeň Celsia, který jim z okolí přidáte navíc, zvyšujete jejich spotřebu až o 4 %. Nezapomeňte taky ledničku či mrazák pravidelně odmrazovat, jejich denní spotřeba pak klesne o 0,49 kWh.

  1. Větší hrnec, méně vody

Při vaření vždy zkuste přizpůsobit velikost hrnce plotýnce. Pokud je totiž, nádoba menší než plotýnka, teplo utíká kolem a ohřátí obsahu trvá déle. Ušetříte také tím, že použijete jen nezbytné množství vody. Dáte-li litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. Při vaření používejte pokličku. Vypadá to jako drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150 – 300 %.

  1. Pračku vždy zapnout až plnou

Pračce je jedno, jestli perete jednu ponožku nebo plný buben. Energie na to spotřebuje téměř stejně. A i když jsou některé vybaveny úsporným programem, který o něco sníží spotřebu energie, je lepší počkat, až bude prádla více. Pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyvařujte ani nepřepírejte. Většina bakterií umírá už při 60 stupních. Při této teplotě spotřebujete až o 50 % méně energie. A pokud není prádlo moc špinavé, stačí zapnout jen na 30 – 40 stupňů a šetříte ještě více.

  1. Sprcha místo koupele

Ohřívaní vody patří mezi energeticky nejnáročnější procesy u vás doma. Chápeme, že horká vana je pro spoustu lidí odměnou po náročném dni. Na druhou stranu sprchou ušetříte nejen čas, ale hlavně vaší peněženku. Pokud navíc použijete úspornou sprchovou hlavici, a při šamponování zastavíte vodu, výdaje jdou dolů až na polovinu.

  1. Pořádně si posvítit

V první řadě se zbavte tradičních vláknových žárovek a to včetně těch halogenových. Až 90 % energie z nich unikne ve formě tepla. Tam kde potřebujete pořádně posvítit, použijte úsporné kompaktní žárovky. A nebojte, světlo z nich nemusí být nepříjemně umělé. Stačí si vybrat zářivku s označením „žlutá/teple bílá“. Na chodby, schodiště, předsíně, prostě všude tam, kde není potřeba svítit příliš, se skvěle hodí LED žárovky. Ty jsou ještě úspornější a ekologičtější než kompaktní zářivky.  

  1. Nabíječka není topení

Odpojíte telefon od nabíječky, ale ta zůstane v zásuvce? Nabíječka se dál zahřívá a spotřebovává energii. Promrháváte tak až desetkrát víc energie než při samotném nabíjení.

  1. Vyberte správného dodavatele energií

Chápeme, že v tomhle se člověk snadno ztratí. Každý dodavatel vám bude nabízet nejlepší podmínky a ceny, ale co je skutečně pravda? Síla jedince v tomhle případě moc nefunguje. S dobrým řešením přišla komunita LICIT, která sdružuje spotřebitele a poptává za ně nejlepší ceny energií. „Je nám jasné, že nikdo nechce přeplácet, za něco, za co nemusí. Naši klienti mají 100% záruku úspory. Navíc veškerý provoz komunity včetně zákaznické podpory je financovaný z aukčních poplatků, které hradí dodavatelé v aukci. Členové tedy jen šetří.“ říká Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů licit.cz.